I Półmaraton Grudziądz – Rulewo Śladami Bronka Malinowskiego odbył się 3 maja 2013 roku. Jego pomysłodawczynią była Małgorzata Sadowska – Rodziewicz, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Dyrektorem biegu została Izabela Piwowarska, szefowa Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu, zaś współorganizatorem jeden z czołowych polskich maratończyków Mariusz Giżyński.

Ciężka praca organizatorów i wielkie zaangażowanie wolontariuszy przełożyły się na świetną atmosferę sportowego święta.

Wymagający dystans 21,097 km ukończyło 301 Uczestników. Na czele stawki od wystrzały startera na stadionie Olimpii aż do finiszowych metrów w parku w Rulewie biegł świetny Kenijczyk Boniface Nduva, który ostatecznie ukończył zawody w czasie 1:10:38. Z kolei najszybszą kobietą okazała się reprezentantka Olimpii Grudziądz Arleta Meloch (1:23:13). Najbardziej wytrzymałą uczestniczką rywalizacji była pani Agata Winiarska, która w świetnej formie i dobrym humorze dotarła na linię mety po 2 godzinach 26 minutach i 3 sekundach.

Bronek 1

W drugiej edycji Półmaratonu, 3 maja 2014 roku, na starcie stanęło 542 biegaczy. Podobnie jak rok wcześniej, wielka, kolorowa grupa wystartowała ze Stadionu Centralnego im. Bronisława Malinowskiego po wystrzale startowym Prezydenta Grudziądza Roberta Malinowskiego. Zbieżność nazwisk nie jest tu przypadkowa – na stanowisku włodarza miasta od wielu lat zasiada brat Bronisława. I podobnie jak w roku poprzednim od pierwszego do ostatniego kilometra w stawce prowadził Kenijczyk Boniface Nduva, który jednak nie poprawił swojego rekordu trasy i wbiegł na metę w dwustuletnim parku Hotelu Hanza Pałac w Rulewie w czasie 1:12:17. Wśród pań ponownie triumfowała klubowa koleżanka Bronisława Malinowskiego Arleta Meloch z Olimpii Grudziądz z czasem 1:21:52.

Nowością było przedłużenie imprezy do dwóch dni. W przeddzień biegu zaproszono uczestników na spotkanie z trenerem Bronisława Malinowskiego Ryszardem Szczepańskim, podczas którego zaprezentowano nieznany film dokumentalny o Malinowskim „Odpocząć za metą”.

B (22)

Wielką radość organizatorom sprawił fakt, iż bieg ten został przez uczestników uznany za Złoty Bieg 2014 roku przez prestiżowy portal Maratony Polskie.pl

logo_zloty_bieg_2014

Trzeci półmaraton, rozegrany 3 maja 2015 r, potwierdził, że bieg na dobre wpisał się do kalendarza imprez sportowych, a jego organizacja i świetny klimat sprawiają, że wielu biegaczy chętnie wraca na zawody, a nowi, zachęceni opiniami, ciągle dopisują się do listy startowej. W roku 2015 na starcie stanęło 596 biegaczy. Zwycięzcą biegu został Marcin Zagórny z czasem 1:11:09 zaś Zwyciężczynią  Krystyna Kuta (1:27:23).

IMG_0645 (1280x853) (Medium)

W tym roku obchodziliśmy 35 rocznicę zdobycia przez Bronisława Malinowskiego złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie. W wieczór poprzedzający bieg uczestnicy obejrzeli wspólnie legendarny Złoty Bieg Bronka, a o atmosferze moskiewskich Igrzysk opowiadali olimpijczycy z 1980 roku – Zenon Licznerski i Małgorzata Dłużewska.

Czwarta edycja półmaratonu ponownie była wyjątkowa, Spikerem zawodów obok Łukasza Panfila i Sebastiana Dymka był Przemysław Babiarz. Wszyscy w doskonały sposób przytaczali pamięć o Bronisławie Malinowskim. Wsparcie na trasie zapewniali jak zwykle Wolontariusze. Zagrzewać zawodników wyszli mieszkańcy przyległych do trasy miejscowości, którzy nie szczędzili dopingu. Można śmiało powiedzieć, że impreza wpisała się w majówkowy program Grudziądza, Rulewa i wszystkich miejsc wokół trasy.

Bieg ukończyło 695 Biegaczy. Najszybszym okazał się Mistrz Polski w Półmaratonie 2009 r. Mariusz Giżyński z nowym rekordem trasy 1:07.26, wśród kobiet ponownie zwyciężyła Arleta Meloch (1:22:34).

Bieg wiązał się z najnowszą publikacją książki autorstwa Łukasza Panfila „Przeszkodowiec”. Dzień przed startem Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z autorem i poznać kulisy powstawania książki o patronie biegu Bronku Malinowskim.

V Półmaraton Grudziądz – Rulewo śladami Bronka Malinowskiego, to kolejny rekord frekwencji. Na mecie zameldowało się 706 Biegaczy.

Dzień przed biegiem podziwialiśmy licznie zgromadzone pamiątki z życia i kariery sportowej naszego Mistrza.

Nowością – bardzo sympatycznym akcentem rywalizacji na pełnym dystansie półmaratonu były biegi dzieci i młodzieży.

Bieg główny wygrał ponownie Mariusz Giżyński bijąc rekord trasy z wynikiem 1:06.54. Za metą przyznał, że jest to trudny bieg, a właściwie jego końcówka, która mimo, że urokliwa, prowadzi przez blisko 3 kilometry pod górkę, a której szczycie znajduje się meta pod Pałacem w Rulewie.

Wśród Pań triumfowała ponownie Grudziądzanka Arleta Meloch (1:23.00).

VI Półmaraton Grudziądz – Rulewo śladami Bronka Malinowskiego odbył się 3 maja 2018 roku. Bieg ukończyła rekordowa liczba 793 Biegaczy.

Najszybszy był Głodowski Adam z Atc-cargo Team/tri Warrior z wynikiem 1:13.09, najszybsza niezawodna Arleta Meloch z miejscowego GKS Olimpia Grudziądz (1:23:29).

Gościliśmy znakomitego zawodnika, rekordzistę Polski w Maratonie Henryka Szosta oraz Wiesława Perszke, który cudownie opowiadał o swojej znajomości z Bronkiem.

VII Półmaraton Grudziądz – Rulewo śladami Bronka Malinowskiego odbył się 1 maja 2019 roku.

Zwycięzca biegu został NARTOWSKI Kamil z Węzeł Teleinformatyczny Toruń uzyskał wynik 1:14:44

Zwyciężczynią Katarzyna POBŁOCKA-GŁODOWSKA z UKS Ekonomik Maratończyk Lębork z wynikiem 1:27:33.

Gościem imprezy był znakomity biegacz przeszkodowiec i półmaratończyk KRYSTIAN ZALEWSKI v-ce Mistrz Europy z Zurichu 2014 r. z rekordem życiowym na 3000 m z przeszkodami 8:16.20. W 2019 roku w swoim półmaratońskim debiucie uzyskał 1:02.34.

Półmaraton ukończyło 736 Biegaczy. Wszyscy szczęśliwi i zdrowo zmęczeni!